Veysəloğlu Şirkətlər Qrupuna (VŞQ) daxil olan “Araz” supermarketlər şəbəkəsi növbəti dəfə beynəlxalq uğura imza atıb. Şirkət nüfuzlu “Best Managed Companies Azerbaijan 2026” biznes müsabiqəsinin qalibi seçilərək beynəlxalq mükafata layiq görülüb.
Müsabiqə çərçivəsində şirkətlərin idarəetmə yanaşmaları, strateji baxışları və ümumi biznes fəaliyyətləri qiymətləndirilib. Qiymətləndirmə prosesi proqramın dörd əsas meyarı- strategiya, əməliyyatlar, innovasiya və korporativ mədəniyyət istiqamətləri üzrə aparılıb. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, “Araz” supermarketlər şəbəkəsi qeyd olunan bütün göstəricilər üzrə yüksək nəticələri və dayanıqlı biznes fəaliyyəti ilə fərqlənən şirkətlər sırasında birinci yerə layiq görülüb.
“Best Managed Companies Azerbaijan” proqramının əsas məqsədi ölkənin qabaqcıl şirkətlərini müəyyənləşdirmək, onların dayanıqlı inkişafını dəstəkləmək və geniş ictimaiyyətə tanıtmaqdır.
Qeyd edək ki, “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin əldə etdiyi bu uğur şirkətin innovativ idarəetmə prinsiplərinə, müştəriyönümlü fəaliyyətinə və davamlı inkişaf strategiyasına verilən beynəlxalq qiymətin göstəricisidir. Şirkət artıq ikinci dəfədir ki, bu nüfuzlu mükafata layiq görülür. Belə ki, “Araz” daha əvvəl “Best Managed Companies Azerbaijan 2024” müsabiqəsinin də qalibi olub.

The Araz Supermarket supermarket chain became the winner of the Best Managed Companies Azerbaijan 2026 competition.
the-araz-supermarket-supermarket-chain-became-the-winner-of-the-best-managed-companies-azerbaijan-2026-competition-661
The Araz Supermarket supermarket chain, which is part of the Veysəloğlu Companies Group, has once again achieved international success. The company was selected as the winner of the prestigious Best Managed Companies Azerbaijan 2026 business competition and received an international award.
Within the framework of the competition, companies’ management approaches, strategic vision, and overall business performance were evaluated. The assessment process was conducted based on the program’s four main criteria — strategy, operations, innovation, and corporate culture. According to the competition results, the Araz Supermarket supermarket chain ranked first among companies distinguished by outstanding performance across all these indicators and sustainable business operations.
The main purpose of the Best Managed Companies Azerbaijan program is to identify the country’s leading companies, support their sustainable development, and promote them to the wider public.
It should be noted that this achievement of the Araz Supermarket supermarket chain is an indication of the international recognition of the company’s innovative management principles, customer-oriented operations, and sustainable development strategy. The company has now received this prestigious award for the second time. Previously, Araz Supermarket was also the winner of the Best Managed Companies Azerbaijan 2024 competition.