“Card to Art” sosial-ekoloji layihəsi çərçivəsində sərgi təşkil olunub
"Araz" supermarketlər şəbəkəsi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, "Təmiz Şəhər" ASC və DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin təşkilatçılığı və dəstəyi ilə həyata keçirilən "Card to Art" sosial-ekoloji layihəsi çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində açıq havada sərgi təşkil olunub.
Sərgidə istifadə müddəti başa çatmış plastik kartlardan hazırlanmış incəsənət nümunələri nümayiş olunub. Bu kartlar xüsusi toplama qutularında yığılıb və DOST Mərkəzinin əlilliyi olan üzvləri tərəfindən sənət əsərlərinə çevrilib. Əl işləri ziyarətçilər tərəfindən maraqla qarşılanıb, eyni zamanda layihə iştirakçılarına sosial inteqrasiya və yaradıcılıq potensialını nümayiş etdirmək imkanı verib.
Layihənin əsas məqsədi tullantıların yalnız atılmalı material olmadığını, əksinə yaradıcılıq və sənət vasitəsilə yeni dəyər qazanan resurs kimi təqdim olunmasını nümayiş etdirməkdir. Bu təşəbbüs həm ekoloji məsuliyyət, həm resursların səmərəli istifadəsi, həm də sosial həmrəylik kimi dəyərləri vurğulayır.
Qeyd edək ki, “Araz”ın Qutqaşınlı və Xankəndi filiallarında istifadə müddəti başa çatmış plastik kartların toplanması üçün xüsusi qutular yerləşdirilib.

An exhibition was organized within the framework of the "Card to Art" socio-ecological project
As part of the “Card to Art” social and environmental project, an open-air exhibition was organized at the Heydar Aliyev Center. The project was implemented with the support and participation of the Araz supermarket chain, the Ministry of Ecology and Natural Resources, “Təmiz Şəhər” JSC, and the DOST Inclusive Development and Creativity Center.
The exhibition featured artworks created from expired plastic cards. These cards were collected in special drop-off boxes and later transformed into artistic pieces by members of the DOST Center with disabilities. The exhibition attracted significant public interest and provided participants with an opportunity to demonstrate their creativity and social inclusion.
The main goal of the project is to highlight that waste is not merely material for disposal, but a resource that can gain new value through creativity and art. The initiative emphasizes environmental responsibility, efficient use of resources, and social solidarity.
It is also noted that special collection boxes for expired plastic cards have been installed in the Araz branches in Qutqashenli and Khankendi.