İlin ilk “Tullantıları hədiyyələrə dəyiş” festivalı keçirilib
“Araz” supermarketlər şəbəkəsi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) təşkilatçılığı ilə ilin ilk “Tullantıları hədiyyələrə dəyiş” ekoloji festivalı keçirilib. 2024-cü ildən keçirilən və vətəndaşların kütləvi iştirakı ilə baş tutan tədbirə maraq artmaqda davam edir.
ETSN, Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti və “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin dəstəyi ilə təşkil olunan festival Yasamal rayonu ərazisində yerləşən “Azərsu parkı”nda keçirilib. Tədbirdə uşaqlar, gənclər, ailələr və yaşlı nəslin nümayəndələri fəal iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar ümumi həcmi 6968 litr plastik butulka, 1038 litr şüşə tullantı və 1776 ədəd işlənmiş batareya təhvil verərək “Araz” ekoçantaları, TAC və Bloom məhsulları, eləcə də müxtəlif hədiyyələr əldə ediblər.
Festival zamanı tullantıların təkrar emalının əhəmiyyəti, ətraf mühitin qorunması və resurslardan səmərəli istifadə ilə bağlı maarifləndirici məlumatlar təqdim olunub. Eyni zamanda interaktiv fəaliyyətlər və müxtəlif ekoloji təşəbbüslər tədbirə xüsusi rəng qataraq uşaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. “Tullantıları hədiyyələrə dəyiş” ekoloji festivalının keçirilməsində məqsəd əhalinin tullantıların düzgün idarə olunması barədə məlumatlandırılması, çeşidləmə vərdişlərinin təşviqi və ekoloji məsuliyyətli davranışın formalaşdırılmasıdır.

The first “Turn Waste into Gifts” festival of the year has been held
The first “Turn Waste into Gifts” environmental festival of the year has been held, organized by the “Araz” supermarket chain in cooperation with the Ministry of Ecology and Natural Resources. Launched in 2024 and attracting strong public participation, the event continues to gain increasing interest each year.
The festival, supported by the Ministry, the Yasamal District Executive Authority, and the “Araz” supermarket chain, took place at Azersu Park located in the Yasamal district. Children, youth, families, and representatives of the older generation actively participated in the event.
As part of the festival, participants handed over a total of 6,968 liters of plastic bottles, 1,038 liters of glass waste, and 1,776 used batteries, receiving Araz eco-bags, TAC and Bloom products, as well as various gifts in return.
During the festival, participants were provided with educational information on the importance of waste recycling, environmental protection, and efficient use of resources. Interactive activities and various environmental initiatives added a special dynamic to the event and were met with great enthusiasm, especially by children. The main objective of the “Turn Waste into Gifts” festival is to raise public