İlin sonuncu “Tullantıları hədiyyələrə dəyiş” festivalı keçirilib!
Dəyərli izləyicilərimiz, tədbirin məqsədi əhalinin tullantıların düzgün idarə olunması ilə bağlı məlumatlandırılması, çeşidləmə vərdişlərinin təşviqi və ekoloji məsuliyyətli davranışın formalaşdırılması olub. Festival Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı, Nizami Rayon İcra Hakimiyyəti və “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin dəstəyi ilə Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Tofiq Abbasov küçəsi 5 ünvanında baş tutub.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar ümumi həcmi 6585 litr olan plastik butulka, 562 litr şüşə tullantı və 1026 ədəd işlənmiş batareya təhvil verib.
Qeyd edək ki, 2025-ci il ərzində vətəndaşlar tərəfindən ümumi tutumu 5705 litr olan şüşə, 38100 litr olan plastik tullantı və 7295 ədəd işlənmiş batareya təhvil alınıb. Əvəzində onlara “Araz” ekoçantaları, “Tac” və “Bloom” məhsulları və müxtəlif hədiyyələr təqdim edilib.

The Final “Exchange Waste for Gifts” Festival of the Year Has Been Held
Dear followers, the purpose of the event was to raise public awareness about proper waste management, promote waste sorting habits, and encourage environmentally responsible behavior. The festival was organized by the Ministry of Ecology and Natural Resources, with the support of the Nizami District Executive Authority and the “Araz” supermarket chain, and took place at 5 Tofiq Abbasov Street, Nizami District, Baku.
As part of the event, participants handed over plastic bottles totaling 6,585 liters, 562 liters of glass waste, and 1,026 used batteries for recycling.
It should be noted that throughout 2025, citizens handed over 5,705 liters of glass waste, 38,100 liters of plastic waste, and 7,295 used batteries. In return, participants received “Araz” eco-bags, “Tac” and “Bloom” products, as well as various gifts.