“Araz” supermarketlər şəbəkəsinin nəzdində təsis edilmiş “Araz Akademiyası”nın ilk tədris proqramı olan “Mağaza idarəçiliyi” məzunları təhsilini tamamlayıb.
“Mağaza idarəçiliyi” proqramının əsas məqsədi karyera yüksəlişinə nail olmağı hədəfləyən əməkdaşların peşəkar inkişafını təmin etmək, həmçinin mağaza idarəetmə heyətinin ehtiyat kadr bazasını yaratmaqdır. Belə ki, burada seçilmiş mağaza əməkdaşları baş satıcı, baş kassir, administrator və mağaza müdiri vəzifələri üzrə tam hazırlıq proqramı keçirlər. Proqrama qatılmaq üçün namizədlər isə hazırda satıcı, kassir, admistrator, mal qəbulçusu və digər vəzifələr üzrə çalışan əməkdaşlar arasından seçilir. Ümumilikdə Akademiyanın ölkədə satış sahəsində peşəkar kadrların yetişdirilməsinə və insan kapitalının güclənməsinə xidmət etməsi nəzərdə tutulur. Akademiyanın əsas özəlliklərindən biri burada 2-ci nəsil təlimçilərin fəaliyyət göstərməsidir. Akademiyanın təlimçi heyəti şirkətdə karyerasını qurmuş, biznesi daxildən bilən, bütün özəlliklərinə bələd olan, beynəlxalq standartlara uyğun yeni nəsil kadrların hazırlanması üçün bilik, bacarıqlarını tətbiq edən peşəkar əməkdaşlar və rəhbərlərdir.
“Mağaza idarəçilik” proqramının “mağaza müdiri” istiqaməti üzrə ilk qruplarının tədrisinə bu ilin aprel ayında başlanılıb. Nəzəri və praktiki hissələrdən ibarət olan təlim proqramını 28 əməkdaş uğurla tamamlayıb.
“Mağaza idarəçilik” proqramının ilk məzunlarının diplomlarını Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun (VŞQ) təsisçisi Aydın Talıbov təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin İdarə Heyətinin sədri Rəşad İbrahimov, İnsan resursları və biznesə dəstək direktoru Pərviz Qasımov, İnsan resursları departamentinin müdiri Anar Sənani Akademiyanın uğurlu fəaliyyəti, gələcək hədəfləri, pərakəndə sektorunda kadr hazırlığı üzrə əldə ediləcək nəaliyyətlərdən bəhs ediblər.
Xatırladaq ki, “Araz Akademiyası” 2025-cü ildə “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin nəzdində yaradılıb.

The first training program of “Araz Academy,” established under the “Araz” supermarket chain, has successfully graduated its initial group of students specializing in Store Management.
The main goal of the Store Management program is to ensure the professional development of employees aiming for career advancement, while also building a reserve pool of management staff for the stores. Selected participants – including sales associates, cashiers, administrators, and goods receivers – undergo a comprehensive training program to prepare for positions such as senior cashier, senior sales associate, administrator, and store manager. Overall, the Academy is designed to contribute to the training of professional retail personnel in the country and strengthen human capital. One of its unique features is the involvement of second-generation trainers – professionals who have built their careers within the company, possess deep knowledge of the business, and now share their skills and expertise in preparing a new generation of leaders in line with international standards.
The first groups of the Store Manager track began their training in April this year. The program, consisting of both theoretical and practical modules, was successfully completed by 28 employees.
The diplomas for the first graduates of the program were presented by Mr. Aydın Talıbov, Founder of the Veysəloğlu Group of Companies (VŞQ).
At the graduation ceremony, Mr. Rəşad İbrahimov, Chairman of the Board of the “Araz” supermarket chain, Mr. Pərviz Qasımov, Director of Human Resources and Business Support, and Mr. Anar Sənani, Head of the HR Department, spoke about the Academy’s successful activities, its future goals, and the expected achievements in retail sector talent development.