dunyaca-meshur-yemekler-ve-hekayeleri-33
Heç yemək yeyərkən “Görəsən bu yemək necə ərsəyə gəlib?” deyə düşünmüsünüzmü?  Bu bloqda dünyaca məşhur bir neçə qidanın məhz tarixi hekayəsindən bəhs edəcəyik.
Kruassan
Hazırda market və supermarketlərdə də satışda olan, sevərək nuş etdiyimiz kruassanın Osmanlı imperiyası ilə əlaqəsi olduğunu desək nə deyərdiniz? Rəvayətə görə Osmanlı əsgərləri Vyananı mühasirəyə alarkən tunellər qazırlar. Gecə işləyən çörəkçilər bu tunelin səsini eşidib öz əsgərlərinə xəbər çatdırırlar. Daha sonra Vyananın azad edilməsini qeyd etmək üçün Osmanlı bayrağındakı ayparadan ilhamlanaraq hamının sevərək yediyi kruassan hazırlayırlar.
Pizza Marqarita
Marqarita İtaliya kralı I Umbertonun həyat yoldaşının adıdır. Kraliça Neapoldakı sarayında tətildə olarkən aşpazlarından qiyməti münasib olduğu üçün xalqın daimi yediyi pizzadan hazırlamaqlarını istəyir. Lakin saray aşpazları bu resepti bilmədikləri üçün yaxınlıqdakı ucuz pizza restoranına zəng edərək sifariş edirlər. Hazırlanan bir neçə pizzadan kraliça daha çox pomidor və mozzarellalı olanı bəyənir. Dünyanın ən məşhur pizzasının adı da məhz buradan gəlir.
Falafel
Hazırda ölkəmizdə də məşhur olan ərəb mənşəlli bu qidanın maraqlı hekayəsi var. Belə ki, rəvayətə görə heyvan mənşəli qidaların istifadəsinin qadağan olunduğu dövrdə əti falafel ilə əvəz edirdilər. Yerli əhali bu dövrü “Böyük Pəhriz” dövrü kimi də adlandırırdı. Bu dövrlərə aid olan falafel əvvəlcə lobya ilə hazırlansa da, daha sonra noxudla hazırlanmağa başlayır. Bəs siz? Falafel sevirsinizmi?

Have you ever wondered, while enjoying your meal, “How did this dish come to be?”
What would you say if we told you that the croissant — a pastry now sold in nearly every supermarket and enjoyed worldwide — has a connection to the Ottoman Empire?
According to legend, during the Ottoman siege of Vienna, soldiers attempted to dig tunnels beneath the city walls. However, night-working bakers heard the sounds and alerted the local forces. After the siege was successfully repelled, Viennese bakers created a crescent-shaped pastry inspired by the crescent on the Ottoman flag to celebrate the victory. That’s how the croissant — loved around the world today — was born.
🍕 Pizza Margherita
Pizza Margherita is named after Queen Margherita, the wife of King Umberto I of Italy.
While vacationing at her palace in Naples, the queen requested her chefs to prepare a local dish that was both affordable and beloved by the public — pizza. Since the palace chefs were unfamiliar with the recipe, they ordered pizza from a nearby local restaurant. Out of several pizzas delivered, the queen most enjoyed the one topped with tomato and mozzarella. That simple, flavorful pizza went on to become one of the most famous in the world — now known as Pizza Margherita.
🧆 Falafel
Falafel, which has become increasingly popular in our country as well, has fascinating Middle Eastern origins.
Legend has it that during a time when animal-based foods were forbidden (a period locals referred to as the “Great Fast”), people sought meat alternatives and began using falafel. Although it was originally made from fava beans, chickpeas eventually became the primary ingredient.